При претърсване в кабинет, ползван от секретаря на президента Пламен Узунов, извършено на 9 юли, след предварително разрешение на съдия при Специализиран наказателен съд, са иззети множество книжа и документи, свързани с дейността на законодателната, изпълнителната и съдебната власт – Народно събрание, Министерство на вътрешните работи, Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, Прокуратура на Република България и др. Новината бе съобщена на сайта на Специализирана прокуратура (СП).
Специализирана прокуратура е започнала оглед на иззетите веществени доказателства, при който е било установено, че в кабинета си в Администрация на президента, Узунов е съхранявал материали, които не се отнасят до неговите преки служебни отговорности и задължения. Сред тях са копия на кореспонденция между две търговски дружества, касаещи три външнотърговски договора. Един от тях е предмет на разследване по досъдебно производство на СП, образувано за престъпление по чл. 321, ал. 6 от НК (престъпно сдружение) и по чл. 219, ал. 3 от НК (умишлена безстопанственост). В процес на установяване е отношението на Узунов към предмета на разследване по досъдебното производство.
В същия кабинет е намерено и иззето копие на цялата преписка по искане на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров до Народното събрание от 2017 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител Манол Генов за извършени от него престъпления (по чл. 277 а, ал. 4, във връзка с чл. 20, ал. 3, във връзка с ал. 1 и по чл. 167, ал. 3, във връзка с чл. 26, ал. 2, във връзка с ал. 1 от НК). Сред иззетата документация са и копия от разпити пред съдия на свидетели, вклюючително такива с тайна самоличност. Предстои прокуратурата да установи по какъв начин обвиняемият е получил копие от преписката, адресирана единствено до НС, при положение, че като секретар на президента по правни въпроси и антикорупция, не е разполагал с подобни правомощия.
Иззети са също така тефтери с изписан ръкописен текст, снимки и голям обем от материали, съдържащи лична и служебна информация от оперативен характер, отнасяща се за български и чуждестранни граждани. Анализира се тяхното съдържание, дали същите представляват класифицирана информация и имат ли отношение към националната сигурност на страната.
Огледите на иззетите веществени доказателства продължават, като българската общественост ще бъде информирана допълнително за установеното.
Специализирана прокуратура публикува част от иззетата документация, свързана с искане на главния прокурор до НС и протоколи от решения на КПКОНПИ.