Асенова крепост е това величествено здание, което ви приветства от скалистия хълм на река Асеница, минути преди да се гмурнете в трафика на Асеновград. Историята й е стара калкото света и богата като тракийските царе. В миналото е била известна като укрепеното селище Петрич (каменна крепост). По-късно получава новото си име в знак на признателност към цар Иван Асен ІІ, който я доизгражда. Именно той построява и двуетажната църква „Св. Богородица Петричка“, която днес се издига в автентичен вид сред останките на крепостта. Тя е действащ храм и посреща всяка година хиляди българи и чужденци.
Вековният символ на Асеновград води началото си от V-ІVв пр. Хр. Първата копка е направена от траките, които избират непрестъпния район за свое убежище. По-късно през XIII век цар Иван Асен ІІ превръща крепостта в истински дворец със собствена армия и дори администрация. Делото на българския владетел е увековечено в осемредов надпис, изсечен в скала близо до входа. Той гласи: „В лето 6739/1231/, индикт 4, от Бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси севаста и изгради този град.“
Днес в Асеновата крепост може да видите основите на крепостните стени, както и тези на феодален замък с 30 помещения и 3 водохранилища. Но най-голямото богатство на крепостта е запазено в автентичен вид – това е каменната двуетажна църква „Св. Богородица Петричка“. Историята разказва, че след смъртта на султан Баязид между двамата му сина Сюлейман и Муса Кеседжи избухнала война за престола. Муса решил да се укрие в крепостта, но не издържал на обсадата и се предал на милостта на брат си. Сюлейман нахлул в убежището му и разрушил всичко до основи. Единствено пожалил църквата. И до днес никой не може да си обясни причините.
Добрата новина е, че от лятото на 2012г започва пълна реставрация на Асеновата крепост. Тя е част от проекта „Асеновград – свещена порта на Родопите“ и цели да върне величието и красотата на това място, като стане една от най-посещаваните туристически атракции в България.