_Място Пловдив продължава кампанията за намаляване на отпадъците по време на фестивали
Посетителите на Plovdiv BeerFest, който ще се проведе този уикенд на поляната на Младежки хълм, ще се насладят на безплатни питиета. Това обаче ще се случи срещу събрани разделно отпадъци. Проявата е част от кампанията Junk Around, част от дългосрочната програма _Място България. С нея от сдружението се опитват да ангажират гражданите да пазят чиста и красива градската среда.
Освен акцията “Който пази чисто – пие бира!”, по време на фестивала ще бъде проведена мащабна информационна кампания. Темата й ще е намаляване на отпадъците, които остават след големи събития. Активистите от _Място Пловдив, инициатива на сдружение БГ Бъди активен, ще съдействат с разполагане на контейнери и инфо пункт. Там доброволци ще помагат на гостите да изхвърлят разделно различни опаковки и ще разясняват на посетителите как да намалят и оползотворяват ежедневните си отпадъци
“Очаквам в събирането на отпадъци по време на фестивала да се включат много хора, които да почерпят вдъхновение и да бъдат готови за малки промени в ежедневието си, които да ни помогнат да оставим по-чиста поляната след фестивала”, сподели Стефан Горанов, организатор на Plovdiv BeerFest.
Организаторите приканват посетителите на фестивала да се присъединят към инициативата и да съберат и изхвърлят разделно отпадъците си по време на събитието в пункта на _Място Пловдив, за да запазим заедно поляната на Младежки хълм чиста.
Още идеи как да живеем в по-чиста среда може да откриете на сайта на инициативата thespot.bgbeactive.org.
Историята на “_Място България”
“_Място България” е дългосрочна програма на “БГ Бъди активен” за промяна на публичните пространства в малки и големи населени места чрез активизиране на местните общности, използвайки подхода на т.нар. placemaking (местоправене). От 2017 г. до сега благодарение на програмата са обновени места в 23 селища в цяла България. Част от “_Място България” бяха и дейностите от платформата „АЗ, ТИ, ПЛОВДИВ!“, за чиста Европейска столица на културата 2019.